Ezgi Doğan yaz ayları için bakım tavsiyeleri verdi

Mevsimlerin değiştiği dönemlerde yaşanan hava değişimleri ve doğa olayları cilt ve derimiz için büyük sorunlar oluşturmaktadır. Ani sıcaklık değişimleri, mevsimsel olaylar gibi birçok farklı etken cilt kurulukları, dökülme ve çatlama gibi birçok cilt rahatsızlığını ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yaşanan sıcaklık artışları ile giyilen açık ve ince kıyafetler sonucunda cildimiz daha fazla ve direkt olarak güneş ışığı ve rüzgâra gibi dış etkenlere maruz kalmaktadır. Ezgi Doğan; yaz ayları için bakım tavsiyeleri verdi.

Özellikle birçok insan her mevsim döneminde farklı cilt bakım ürünleri kullanması gerektiği ve cilt bakımını farklı yapması gerektiğini önemsememektedir. Bu nedenle de birçok kişi yaz aylarında deri rahatsızlıklarından şikâyet etmektedir. Aris Ezgi Doğan alanında uzman bir estetisyen olarak yaz aylarında neler yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Yaz Aylarına Özel Cilt Bakım Tüyoları

Ezgi Doğan şu bilgileri aktardı;
Yaz aylarında cildimiz dış etkenlere karşı daha savunmasız haldedir. Güneş ve rüzgâr gibi dış etkenlere direkt olarak cildimize temas etmekte cilt sağlığını, görünüşünü olumsuz etkileyebilmektedir.
Yaz aylarında yapılacak olan cilt bakımının kış aylarına göre çok farklı olduğunu belirtmeliyim. Yaz aylarında özellikle yağlı cilt yapısına sahip bireylerin yağı emebilecek ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Aynı şekilde kuru cilt yapısına sahip bireylerinde cildi nemlendirecek özelliğe sahip bakım ürünlerini tercih etmesi önerilmektedir.

Yaz aylarının yaklaşması ile mevsimsel geçişlere uyum sağlama konusunda cildimize yardımcı olmamız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında güneş, deniz ve havuz kullanımı cildi büyük oranda etkilemektedir. Bu sebeple cildimize uygun ürünler ile yaza özel bakımlarımızı aksatmamız gerekmektedir.

Yaz aylarında cildimizin daha çok hava almaya ihtiyaç duyacağı için cildin temiz tutulması ve gözenekleri açmaya yardımcı bakım ürünlerinin kullanılmasını öneriyoruz. Cildin temizlenmesi ve dış etkenlere karşı korunması için antioksidan serumlar kullanılması da gerekebilir.. Aynı zamanda güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için cilt yapısına uygun doğal içerikli güneş kremleri kullanılmalıdır.

Özellikle yaz aylarında yapılacak olan düzenli ve uygun bakım işlemleri ile cildin daha genç bir görünüme kavuşmasına katkı yapacaktır. Bakım ürünleri kadar yaz aylarında beslenmede cilt sağlığı için önemli olmaktadır. Bu konuda yaz aylarında gün içerisinde bol bol su tüketimi yapılması cildin terleyerek kaybedeceği suyu geri kazanmasını sağlayacaktır.

Özellikle yaz aylarında cildin hava alması için gözeneklerin açık tutulması önemlidir. Bu sebeple yaz aylarında gün içinde fazla makyaj uygulaması yapılmaması ve makyaj sonrasında cildin güzel temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle akşamları yatmadan önce yapılacak salatalık ve aloe vera bazlı tonik uygulamaları ile cildin hava almasına yardımcı olunabilmektedir.

  • Anasayfa
  • Hakkımızda
  • Hizmetlerimiz
  • Akademi
  • Şubelerimiz
  • Blog
  • İletişim